אבני היסוד של כלכלת המשפחה

כשאנו באים לבחון את מצבה הנוכחי של משפחה אנחנו בוחנים למעשה קודם כל את שלושת אבני היסוד לכלכלת משפחה יציבה:

  1. תקציב
  2. חיסכון
  3. השקעות

על בסיס שלושת אבני היסוד הללו ניתן לתכנן עתיד מבטיח לכל משפחה שרוצה לבנות עתיד כלכלי מבטיח.

ננסה להסביר כעת מהם היתרונות שנותנת לנו כל אבן יסוד ואיך היא מחזקת למעשה את אבן היסוד הבאה.

נתחיל בתקציב:

התקציב הוא למעשה תוכנית עבודה או מסגרת שבתוכה אנו, כמשפחה, אמורים להתנהל. לרוב הגדול של המשפחות בישראל אין תקציב מוגדר ולכן אין מסגרת ו"כל מספר זוכה", כלומר הצורה בה המשפחה מסיימת את החודש איננה מוגדרת או תחומה ולא ניתן לדעת מה יהיה הלאה.

התקציב אמור לתת לנו יותר וודאות (ברמה סבירה) על מנת שנדע בכל רגע נתון במהלך החודש איפה אנחנו עומדים והאם יש משהו שכדאי לשנות בהתנהלות במהלך החודש.

התוצאה של התקציב אמורה להיות עמידה בהוצאות כך שלא יעלו על ההכנסות בתוספת הפרש שיהווה עבורנו את אבן היסוד הבאה: "החיסכון".

נמשיך בחיסכון:

 "שלם קודם כל לעצמך" אמרו חכמים לפנינו. למה הכוונה? סעיפי התקציב מפרטים פחות או יותר כמה אנו אמורים להוציא בכל סעיף:  משכנתא, קניות בסופר, חשמל, מים, ארנונה וכו'.

סעיף נוסף בתקציב צריך להיות "חיסכון". מהו הסכום שאנו משלמים לעצמנו בתחילת החודש באופן קבוע ועדיין לא חורגים בתקציב הכולל.

למה זה חשוב?

בואו נניח שיש לנו כבר חיסכון כלשהו קיים, אך אנחנו לא מגדילים אותו כל חודש. החיסכון הזה שיושב בבנק למעשה "משתעמם", צובר ריבית אפסית אם בכלל וערכו נשחק עקב האינפלציה (עליות המחירים במשק) לאורך זמן. 

אם לא נגדיל את החיסכון נגרום לסכום הקיים לנו "לנבול" ולא נצליח להגדיל את ההון העצמי עבור העתיד שלנו ושל משפחתנו ולא נוכל גם לעמוד בכל מיני שאיפות פיננסיות עתידיות שלנו (קניית דירה, אירועים משפחתיים, עזרה לילדים וכו').

ולבסוף השקעות:

אז בהנחה שקיימנו את שני אבני היסוד הראשונים ואנחנו מתנהלים עם תקציב ולכן מצליחים גם להגדיל חיסכון מידיי חודש, כעת נרצה להשקיע את כספינו בתבונה על מנת שיצור רווחים ולא יישחק. אנחנו לא מצפים מאף משפחה להפוך למבינה גדולה בתחום ההשקעות אבל ישנם כלים או מכשירי השקעה פשוטים להבנה שלא מצריכים הבנה גדולה בתחום הפיננסים, שאיתם ניתן להשקיע בצורה פשוטה, לקבל רווחי הון (עלייה בערך הנכסים) ורווחי דיבידנד (רווחים שהחברות משלמות מדיי תקופה למשקיעים שלהן) וכל זה בשוק ההון.
במידה והחלטתם דווקא להשקיע בנדל"ן, לדוגמא דירת מגורים, רווח ההון הוא עליית מחיר הדירה לאורך זמן, והדיבידנדים הם תשלומי השכירות שתקבלו מהשוכרים.

ברגע שלמדתם איך מבצעים את שלושת השלבים הללו בצורה נכונה, עליתם על דרך המלך לעתיד כלכלי טוב יותר.

אולי יעניין אותך:

בעזרת ייעוץ ניתן להרוויח מאות אלפי שקלים!
לקביעת פגישת ייעוץ :

ענת רפאלי פלד לוגו

כבר הולכים?

הניסיון והמקצועיות שלנו שווים לכם מאות אלפי שקלים!

אז מוכנים להתחיל לחסוך?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!

מה גילך?

שאלון זכאות לבדיקת התאמה

דילוג לתוכן